ODDZIAŁ BAJKA - Wędrująca Szpitalna Biblioteka

W marcu 2013 roku z inicjatywy poznańskiej Fundacji Serdecznik wystartował projekt pod nazwą "Oddział Bajka – Wędrująca Szpitalna Biblioteka". W ramach projektu Fundacja Serdecznik buduje, wyposaża i przekazuje bezpłatnie szpitalom dziecięcym w całej Polsce Bajkowozy czyli moblilne biblioteki na kółkach. Dodatkow zespół specjalistów prowadzi szkolenia dla pedagogów szkół przyszpitalnych i wprowadza ich w tajniki twórczej pracy z książką z wykorzystaniem elementów bajkoterapii.

Do chwili obecnej Fundacja Serdecznik przekazała Wędrujace Szpitalne Biblioteki        100-u szpitalom dziecięcym w całej Polsce.

Moblne biblioteki nazwane przez dzieci Bajkowozami, codziennie odwiedzają szpitalne oddziały. Z ich pomocą dzieci zmagające się z chorobą mogą na chwilę wyrwać się ze szpitalnej rzeczywistości i wyruszyć w podróż do krainy wyobraźni. Każdy z naszych bajkowych pojazdów ma na swoim pokładzie zbiór wspaniałych książek, które najmłodsi pacjenci mogą wypożyczyć. Jego scisły dobór to jeden z najważniejszych atutów Projektu.

Bajkowozy i ich specjalnie dobrane książki są też narzędziem pracy pedagogów z dzieći na oddziałach szpitalnych. Wykorzystjąc poukrywane w bajkowej konwencji treści, pedagodzy mogą omawiać niejednokrotnie trudne i nurtujące dzieci problemy zwiazane zarówno z leczeniem, pobytem w szpital jak i z dzieciństwem oraz wiekiem dojrzewania.

Dzięki zaangażowaniu pedagogów i terapeutów ze Szkoły nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych przy Szpitalu Klinicznym w Poznaniu udało się rozpocząć program pilotażowy. Powstał wyspecjalizowany zespół, który prowadziL regularne warsztaty i spotkania dla dzieci oraz rodziców na oddziałach szpitalnych.  Po zakończeniu programu piloazowego rozpoczeliśmy przekazywanie bajkowozów kolejnym placówkom. Do dnnia dzisiejszego przekazaiśmy 86 Bajkowozów szpitlom dzieciecym w całej Polsce.

Naszą projekt wspierają również znani polscy pisarze - Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Łukasz Wierzbicki i Marek Kamiński oraz Wydawnictwo Widnokrag, Wydawnictwo EneDueRabe, Wydawnictwo Zakamarki, Wydawnictwo Dwie Siostry i Wydawnictwo Media Rodzina.

Projekt był również dofinansowany ze Śródków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Kultura Dostępna.

Koordynator projektu: Anna Bany

e-mail:  anna.bany@serdecznik.pl

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego     Kultura Dostępna 

https://www.facebook.com/oddzialbajka

www.oddzialbajka.pl

 

http://www.serdecznik.pl/6/galeria/708/Oddzial_Bajka_Wedrujaca_Szpitalna_Biblioteka_w_obiektywie